Blog Detay
 
 

Zerdali-Dedemle Bir Yıl

18.1.2023 16:14:38

Kitabın Adı: Zerdali-Dedemle Bir Yıl

Yazarı: Yaşar Bayraktar

Sayfa Sayısı: 137

Yayınevi: Timaş Yayınevi

Kent yaşamının hengamesi içindeki insanların kendi iç dünyasına yolculuğa çıkaran sımsıcak bir hikâye arıyorsanız bu kitap tam size göre! İçine kapanık bir öğrenci olan Yağız, ailesinin isteği üzerine 6.sınıfı dedesinin yaşadığı mahallede okuyacaktır. Yılda sadece birkaç kez gördüğü, adını dahi bilmediği dedesiyle mecburiyetten her gün görüşmek zorunda kalacaktır. Başta sıkıntılı başlayan yüzleşme ileride bambaşka dünyalara kapı aralayacaktır. İlk başta birbirine uzak duran hatta kuşak çatışması beklediğimiz bu ikiliyi hangi ortak amaç bir arada tutar ki? Hayat mottonuzu değiştirecek, sizi kalpten yakalayacak harika bir kitap.

Dede ile torun arasındaki samimi konuşmalar, hayat meşgalesi içindeki bizlere, unuttuğumuz şeyleri hatırlatıyor; sorunu  ortaya “pat” diye koyuyor üstüne bir de reçete sunuyor. Parayla satın alamayacağımız ne kadar çok şey varmış meğer?  Kitabı okuduktan sonra “Benim için değerli olan ne?” sorusuna yanıt buluyorsunuz. Dili, anlatımı ve kurgusuyla gayet başarılı bir kitap. Kalemine sağlık Yaşar Bayraktar. İyi ki yolumuz kesişmiş seninle.

 

NOT: Okurken zaman zaman duygusallaştığım,  kimi yerde gözlerimden yaşların süzüldüğü duygu yoğunluğu yüksek bir kitap olmuş. Çok beğendim, sevgiyi, vefayı içtenlikle anlatan tertemiz bir kitap. Bu kitabı büyük küçük herkes okuyabilir. Ama sınıf olarak sınırlamak gerekirse bu kitabı özellikle 6 ve 7. sınıflara tavsiye ederim. Kendinize bir iyilik yapın Küçük Prens tadında, Beyaz Gemi havasındaki bu kitabı okuyun.

Kitaptan:

“..Dedemi çok iyi anlamıştım. O asla cimri veya huysuz biri değildi. Aksine o, cesur bir savaşçıydı. Korkusuz bir doğa savaşçısı… Tüm dünyaya karşı tek başına sessiz bir savaş veriyordu küçücük bahçesinde. Belki bu savaşı kaybedecekti bir gün ama bunun bir önemi yoktu. Onun amacı zaten kazanmak değildi, savaşmaktı.”

Yorumlar

 Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Lütfen Sisteme Giriş Yapın

Open chat