Blog Detay
 
 

Eyvah Kitap!

1.2.2023 23:53:22

BİR KİTAP OKUDUM

Kitabın Adı: Eyvah Kitap!

Yazarı: Mine Soysal

Sayfa Sayısı: 127

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Birbirinden farklı dünyalara sahip 33 öğrencinin art bir de yazarın kitaba bakış açılarının anlatıldığı kısa hikâyeler bütünü, olarak tanımlayabiliriz kitabı. Yazar bu kitapta çocukların ve gençlerin kitaba yönelik olumsuz tutumlarının nedenlerini ele almış.

Bunları zaten biliyoruz diyeceğiniz olaylar, çevrenizde görebileceğiniz sıradan tiplerin başından geçiyor.

Yazar, kitap okumayı sevdirme yolunda annelerin, babaların ve biz öğretmenlerin içine düştüğü hataları yüzümüze vuruyor. Toplum olarak kitaba bakış açımızı yansıtıyor. Kitap, satır aralarında okumayı nasıl sevdireceğimize dair ipuçları da barındırıyor.

NOT:

Çocuğuna kitap okumayı sevdirmek isteyenlere, bu çocuklar neden kitap okumuyor diyenlere, kitap okumayı nasıl sevdirebilirim diyenlere tavsiyemdir. Öğrenciler okumasa da olur. O tarafa hitap ettiğini düşünmüyorum. En son bölümde yazar öğrencilere bir hikâye anlatmış, orası var işte. O yüzden tavsiye listemde öğrenciler yok. Bir de kitap içindeki bazı yazılardan hoşlanmadım. O sebepten çok severek okuduğum bir kitap olmadı açıkçası. İçinde birkaç hikâye var, Allah var onlar güzeldi. Onları beğendim. Birkaç damla bal için keçiboynuzu çiğnenir mi? Ben, çiğneyin, derim. Bazen içindeki bir güzel söz için kitap almıyor muyuz sanki?

Kitapta, çocukların okuma konusunda yerden göğe kadar haklı olduğunu görüyorsunuz. Bizler çocukların adam yerine konulma isteğini es geçiyoruz çoğu zaman. Çoğumuz büyük olduğumuzu sanmaktan öteye geçemiyoruz çocukların istekleri söz konusu olduğunda. Onlara da kulak vermek gerekir, diyerek bitiriyorum.

Kitaptan,

Okumanın çok değişken ve kişiye özel bir eylem olduğundan söz etti. Bundan sonrasının şu andaki eğilimlerimizle sürüp gideceğini, örneğin seksen yaşımızda da, sadece bugün sevdiğimiz kitaptan zevk alacağımızı sanıyorsak aldandığımızı söyledi. “Büyüdükçe sular yön değiştirecek, bilmediğimiz ovalardan, ürkütücü vadilerden geçecek. Ne olursa olsun, kendinize güvenin ve zamanın sizi değiştirmesine izin verin, dedi.”

Yorumlar

 Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Lütfen Sisteme Giriş Yapın

Open chat